Přeskočit na obsah
Domů » Aktuality » Snížení nákladů na energie a redukce uhlíkové stopy v lakovnách

Snížení nákladů na energie a redukce uhlíkové stopy v lakovnách

Milan Kalivoda , Zbyněk Koníček – RECUTHERM s.r.o.

Článků začínajících slovy „snížení nákladů nebo redukce CO2“ je ve všech médiích v současné době nespočet. Vzpomínám si na průmyslové fabriky před pár lety, které ani netušily, jaké jsou vlastně reálné náklady na energie a nikdo nevěděl, jak by se CO2 dalo vůbec redukovat.

Dnes je vše jinak a díky celosvětovému vývoji v oblasti energií jsou tyto otázky na denním programu. Pokud se soustředím na oblast povrchových úprav a lakoven především, jsou zde možnosti opravdu kolosální.

Zaměřím se na modelovou situaci klasické průběžné práškové lakovny s běžným celkovým instalovaným výkonem okolo 1 MW a lakovanou plochou okolo 1-2 mil. m2/rok. Ve většině případů jsou nejzásadnější spotřeby energie pro předúpravu, sušení a vypalování práškové barvy, obvykle zemní plyn nebo elektřina.

Technologicky je nutné nejdříve provést chemickou předúpravu materiálu, a to za pomoci ohřevu na teploty mezi 50–60 °C. Tzn. potřebujeme plynový hořák, sestavu kotlů nebo alternativu, např. elektřinu. Výkon? Stovky kW, dejme tomu 200 kW kotel.

Dalším krokem je sušení, tedy u komerční lakovny nejméně 100 °C, ale není výjimkou ani teplota 150 °C a více. Výkon? Stovky kW, opět 200 kW plynový hořák.

Následně po aplikaci prášku potřebujeme vypalovací pec s teplotou mezi 160–220 °C. A zase další výkon na ohřev materiálu, dejme tomu 400 kW.

K tomu připočítáme elektrickou energii 100–200 kW a máme 1 MW energie „pod jednou střechou“ a také nad střechou, protože počet odsávacích potrubí z lakovny není malý. Produkce tepla, zatížení obsluhy, energetické náklady a také produkce CO2 jsou tedy otázky, na které hledáme odpověď.

Jedním z možných řešení, které umožňuje snížit náklady na energii a redukovat CO2, je REKUPERACE vzduchu. Odtahová potrubí především z průmyslových pecí (sušicí, vytvrzovací, popř. pece po KTL) disponují docela velkým množstvím vzdušniny, které lze vrátit do technologie ve formě teplé užitkové vody. Samozřejmě je nutné se vypořádat se zanášením a kondenzací na výměníku, zvládnout měření a projekt, správnou integraci do systému lakovny apod.

Výsledkem však může být snížení potřebného výkonu pro ohřev technologických van, popř. napojení na ohřev TUV či jiné alternativy vytápění. U naší modelové technologie lze dosáhnout snížení výkonu o 10 % a to už jsou krásné úspory. Návratnosti (ROI) do 2-3 let se dá dosáhnout velice snadno. Velký vliv má samozřejmě dostatečný fond pracovní doby a jistě také momentální cena energií, která dosáhla v minulém období snad všech hranic.

Zodpovědný provozovatel lakovny se snaží vždy nejen o přesnou kalkulaci lakované plochy na 1 m2 (výrobek), ale také o ekologickou kalkulaci, tedy uhlíkovou stopu výrobku. V našem modelovém případě můžeme hovořit o redukci CO2 v řádech desítek, spíše 100 tun ročně, a to je jistě významné číslo.

Disponujete podobnou technologií? Máte průmyslové pece, ze kterých odsáváte významné množství vzduchu? Nebo si jen chcete být jistí, že máte vše pod kontrolou? Neváhejte se na nás obrátit.

Rekuperátor spalin | Služby | Reference